Következtetés:
A szovjet kormány és a Szovjet Hadsereg főparancsnoksága egyszerűen csak ágyútölteléknek tekintette a Magyar Néphadsereg katonáit. Elavult fegyverekkel akarták őket Jugoszlávia ellen küldeni egy esetleges fegyveres konfliktus, háború esetén. Ez egyébként nem újdonság. A nagyhatalmak mindig így tesznek a "segédnépekkel". A hitleri Németország a harmincas évek végén és a második világháború első szakaszában is mindig elzárkózott a korszerű haditechnika Magyarországnak való eladásától. A már nem teljesen korszerű P. IV. harckocsikat 1943-ban kaptuk meg - akkor már rendszerben volt a Tigris és a Párduc. A Messerschmid (Me. 109-es) vadászgépeket is csak akkor kapta meg a magyar légierő, amikor a Luftwaffénál már nagyobb számban állították hadrendbe a korszerűbb Focke-Wulf (FW. 190-es) vadászokat. Ekkor már a Me. 109-esek motorjainak jelentős százalékát Magyarországon gyártották.
A Szovjetunió 1948-ban gyakorlatilag ócskavasat adott el Magyarországnak "a győzelem fegyverei" címkéjével.
A felkelők és a Nemzetőrség lőszerutánpótlása
A különböző visszaemlékezések általában azt hangoztatják, hogy a lőszerutánpótlás hadizsákmány formájában a Szovjet Hadseregtől származott. Ez csak részben igaz. Ha figyelembe vesszük a lövészfegyverek típusainak különbözőségét, mindenki világosan láthatja, hogy a szovjet zsákmányból egyedül a géppuskalőszer és az SZKSZ öntöltő karabélyok lőszere volt használható a szovjet típusú puskákhoz, karabélyokhoz, golyószórókhoz és géppuskákhoz.
A Kalasnyikov lőszer csak a zsákmányolt Kalasnyikovokhoz volt jó. A szovjet tisztek 7,62 mm-es pisztolyainak lőszere használható volt a magyar TT pisztolyokhoz, a PPS és Kucher géppisztolyokhoz, de ez nagyon kis mennyiség volt. Egy-egy tiszttől legfeljebb 16-20 töltényt lehetett zsákmányolni, másrészt a tisztek többsége 9 mm-es Makarov pisztollyal volt felszerelve.
A 7,9 mm-es Mauser karabélyhoz csak magyar lőszer volt használható, a PPS és Kucher géppisztolyokhoz megfelelő mennyiségben csak a magyar raktárakból és lőszergyárakból lehetett az utánpótlást biztosítani.
Felderíteni ennek útját és módszereit, a segítő és szervező személyeket, ez is egyik fontos kutatási feladatunk. Szórványos adataink vannak már, de ezek ellenőrzése, összehasonlítására és szélesebb kör adatgyűjtésre van még szükség, mielőtt határozott megállapításokat tennénk.
Előzetes tájékoztatásként álljon itt néhány mozaik:
S. M., a Tompa utcai csoport egykori ápolónője elmondta, hogy az Üllői úti Kossuth Lajos Tüzér Tisztiiskolából (ma Bolyai János Katonai Műszaki Főiskola) több teherautó rakomány lőszert szállítottak el a csoport tagjai. A hátsó bejáratnál rakodtak, miközben az Üllői úti épületrészekbe éppen nyomultak be a szovjet csapatok.
S. Gy. 1956-ban repülő főhadnagy volt. A Borsod megyei forradalmi bizottság megbízásából felkeresett Miskolc közelében egy titkos földalatti lőszerraktárat, melynek továbbépítésén katonai munkaszolgálatos alakulatok dolgoztak. Egyik parancsnokuk B. hadnagy - alacsony, dadogós beszédű ember - elmondta, hogy a legénységből sokan Pestre akarnak menni harcolni, tart tőle, hogy megszöknek. S. Gy. azt tanácsolta, hogy vigye fel a harcolni akaró katonákat zárt egységben az alakulat tehergépkocsijain, de vigyenek lőszert is, amennyi elfér a kocsikon. Ugyanezen a baráti beszélgetésen Pongrátz Gergely azzal egészítette ki S. Gy. elbeszélését, hogy egyik nap, amikor már veszélyesen fogytán volt a lőszer a Corvin közben, befutott két teherautó lőszerrel, 25-30 munkaszolgálatos katonával, egy alacsony, dadogós beszédű hadnagy parancsnoksága alatt. Akkor senki sem törődött vele, kik ezek, honnan jöttek, csak a lőszert igyekeztek minél előbb szétosztani a harcolóknak.
Ismételten hangsúlyozom, hogy ezek és az ehhez hasonló eddigi adatok még csak mozaikoknak tekinthetők.
A forradalom győzelme, a Nemzetőrség megalakulása után a nemzetőr egységek lőszerellátása szabályos kiutalásokkal, írásos nyilvántartás mellett, hivatásos honvéd- és rendőrtisztek irányításával és ellenőrzésével történt. Ennek a rendszernek a dokumentálása most van folyamatban.
Befejezés
A forradalom fegyvereinek áttekintése után meg kell állapítani, hogy a felkelők mind a mennyiséget, mind a fegyverek korszerűségét tekintve hátrányos helyzetben harcoltak. Ezt a hátrány csökkentette, hogy védték őket szülőváruk házai. Kiváló helyismeretükkel - kihasználva a támadó megszállók által nem ismert átjáróházak, kis közök lehetőségeit, a világítóudvarokra nyíló ablakok között átfektetett deszkák, a falakon hirtelenjében kibontott átjáró-nyílások segítségével a háztömbökön belül is közlekedve - mindig ott tudtak az ellenségre rácsapni, ahol az nem számított rá. A felkelők önfeláldozó hősi harcukkal megvédték bázisaikat, és érzékeny veszteségeket okoztak a Szovjet Hadseregnek. Hazafias érzelmű honvédtisztek tiltakozó jelentései nyomán a kormány, és személy szerint Nagy Imre fellépése megakadályoztak az MDP Katonai Bizottsága haditervének végrehajtását, a Corvin közi csoport légitámadással, nehéztüzérség evetésével való felszámolását, amihez a szovjet és a sztálinista magyar egységek már elfoglalták a megindulási állásokat. Október 28-án a kormány teljességgel elismerte a forradalmat és elért egy győzelmet jelentő kompromisszumot: a szovjet csapatok Budapestről való kivonását. Megalakult a forradalom szülte, a felkelő csoportokat is integráló új fegyveres erő, a Nemzetőrség. Megkezdődött a közrend helyreállítása, megtették az előkészületeket és kiadták a felhívásokat a termelőmunka megindítására.
Mindezeket a vívmányokat és bíztató kezdeteket egyik percről a másikra tiporták el a november 4-én meginduló harckocsik lánctalpai. A törvényes kormány védelmére harcba lépett honvédségi alakulatok és a Nemzetőrség fegyverzeti hátránya változatlan maradt. Néhány nap alatt a legnagyszerűbb forradalmi lendület sem művelhetett csodákat, és főleg nem változtathatta meg a nemzetközi erőviszonyokat. Amikor Hruscsov félresöpörte a Mikoján és Szuszlov által jóváhagyott budapesti megegyezéseket, nyilvánvaló lett, hogy egy tízmilliós ország egymagában nem állhat ellent a világ egyik szuperhatalmának. Ma már tudjuk azt is, hogy az Egyesült Államok kormánya már október 29-én diplomáciai úton tudatta a szovjet kormánnyal, hogy nincs szándékában beavatkozni a magyarországi eseményekbe. Az abszolút túlerővel szemben a harc kilátástalanná vált. A rájuk bízott fiatalok életének megmentése érdekében helyesen cselekedtek azok a katonai parancsnokok, akik egységükkel nem tanúsítottak ellenállást, és azok a nemzetőr parancsnokok, akik feloszlatták egységüket, és az elrejtőzést, vagy Nyugatra menekülést ajánlották önkénteseiknek. Ugyanakkor mély tisztelettel hajtjuk meg fejünket azok előtt, akik végső elkeseredéssel mindhalálig harcoltak az orosz gőzhenger ellen.
(Laurenszky Ernő: A forradalom fegyverei - 1956. Magyar Honvédség Oktatási és Kulturális Anyagellátó Központ, 1995)
Irodalomjegyzék
A. Fegyverek típuskönyvei, fegyverzeti szakcikkek:
Kováts Zoltán - Nagy István: Kézi lőfegyverek. Típuskönyv. Budapest, Zrínyi Katonai Kiadó, 1986.
Kováts Zoltán - Lugosi József - Nagy István - Sárhidai Gyula: Tábori tüzérség. Típuskönyv. Budapest, Zrínyi Katonai Kiadó, 1988.
Harckocsik és páncélozott járművek típuskönyve. (Szerkesztő bizottság vezetője: Poór István) Budapest, Zrínyi Katonai Kiadó, 1980.
Frederick Myatt: Korszerű kézifegyverek. Budapest, Zrínyi Katonai Kiadó, 1993.
Frederick Myatt - Gerard Ridefort: Korszerű hadipuskák és géppisztolyok. (Arzenál Könyvek) Budapest, Kossuth Könyvkiadó, 1993.
Amaczi Viktor: A forradalom fegyverei. Magyar Honvéd, 1990. október 19. (I. évfolyam 33. szám)
David Miller: Korszerű harckocsik és harcjárművek. (Arzenál Könyvek) Budapest, Kossuth Könyvkiadó, 1994.
B. Kronológiák és összefoglaló művek:
A forradalom kronológiája és bibliográfiája. (Szerkesztő: Varga László) Budapest, Századvég Kiadó - Atlanti Kiadó - 56-os Intézet, 1990.
Dr. Horváth Miklós: 1956 katonai kronológiája. Budapest, Magyar Honvédség Oktatási és Kulturális Anyagellátó Központ, 1993.
Az 1956-os forradalom. Reform-Felkelés-Szabadságharc-Megtorlás. Történelmi olvasókönyv középiskolásoknak. (Szerkesztő: Litván György) Budapest, Tankönyvkiadó, 1988.
Bill Lomax: Magyarország, 1956. (Fordította: Krassó György) Budapest, Aura Kiadó, 1989.
Molnár Miklós: Egy vereség diadala. A forradalom története. Budapest, Kiadta az Educatio az Atlanti Kutató és Kiadó Társulat közreműködésével, 1991.
Gosztonyi Péter: 1956. A magyar forradalom története. Budapest, Áramlat Független Kiadó, 1988.
Csendes László - Gellért Tibor: Háborútól a forradalomig. Adatok a magyar hadsereg történetéből 1945-1955. Budapest, Magyar Honvédség Oktatási és Kulturális Anyagellátó Központ, 1994.
C. Átfogó dokumentum-gyűjtemények, forráskiadványok:
1956 sajtója. (Szerkesztő: Nagy Ernő) Budapest, Tudósítások Kiadó, 1989.
1956 a sajtó tükrében. (Szerkesztők: Izsák Lajos és Szabó József) Budapest, Kossuth Könyvkiadó, 1989.
1956 plakátjai és röplapjai. (Szerkesztők: Izsák Lajos, Szabó József és Szabó Róbert) Budapest, Zrínyi Kiadó, 1991.
A "Jelcin-dosszié". Szovjet dokumentumok 1956-ról. (Szerkesztők: Gál Éva, Hegedűs B. András, Litván György és Rainer M. János) Budapest, Századvég Kiadó - 56-os Intézet, 1993.
D. Monográfiák, visszaemlékezések, tematikus dokumentum gyűjtemények:
Amiről kevés szó esett... I. Adalékok a Budapesti Műszaki Egyetem 1956 októberi eseményeihez. (Szerkesztő: Pogány Mária) Budapest, "Műegyetem-1956" Alapítvány, 1992.
Amiről kevés szó esett... II. Adalékok a Budapesti Műszaki Egyetem 1956 októberi eseményeihez. Budapest, (Szerkesztő: Pogány Mária) "Műegyetem-1956" Alapítvány, 1993.
Eörsi László: A Tűzoltó utcai fegyveres csoport a forradalomban. Budapest, Századvég Kiadó - 56-os Intézet, 1993.
A Magyar Néphadsereg és az 1956-os forradalom. (Részlet a Hadtörténeti Levéltár 1956-os irataiból) Budapest, Közli: Horváth Miklós. In: Évkönyv I. 1992. 56-os Intézet, 1992.
Iván Kovács László a forradalomban. Részlet Iván Kovács László önvallomásából. (1957. március 16.) Közli: Eörsi László.
Gosztonyi Péter: Emlékeim a Kilián laktanyáról.
Maléter Pál feljegyzései a fogságban (1956 december) Közli: Horváth Miklós In: Évkönyv II. Budapest, 56-os Intézet, 1993.
Balás Piri László: Emberek fehérben 1956. Budapest, FSP Literátor Nyomda Kft., 1993.
Dr. Berki Mihály: Hadsereg vezetés nélkül 1956. Budapest, Magyar Média, 1989.
Király Béla: Honvédségből Néphadsereg. Budapest, CO-NE-XUS Printer Kft., 1989.
Kopácsi Sándor: Életfogytiglan. I. U. S. Felelős kiadó: Nagy László. Nyíregyháza, Bibliotéka, 1989.
Kő András - Nagy J. Lambert: Tököl, 1956. Budapest, Publica Rt., 1992.
Pongrátz Gergely: Corvin köz 1956. A szerző kiadása. Budapest, Magyar Színkör Kisszövetkezet, 1982., 1989.
Szűcs Miklós: Ezredes voltam 1956-ban a vezérkarnál. Budapest, Szabad Tér Kiadó, 1989.
Zólomy László visszaemlékezései. Közli: Litván György. In: Évkönyv I. Budapest, 56-os Intézet, 1992.
Az 1956-ban használt kézi lőfegyverek és gyalogsági tűzfegyverek fontosabb technikai adatai
A Magyar Néphadsereg szovjet típusú fegyverei
1941 M 7,62 mm-es PPS géppisztoly
A fegyver hossza: 840 mm
Csőhossz: 270 mm
A fegyver tömege teli tárral: 5,5 kg
A lövedék kezdősebessége: 500 m/sec
Hatásos lőtávolság: 100 m körül
Tömegzáras szerkezetű
Töltények csigatárban: 71 db töltény
Gyakorlati tűzgyorsaság: rövid sorozatokkal 70, hosszú sorozatokkal 100, egyes lövésekkel 30 lövés/min.
1891/30 M 7,62 mm-es Moszin-Nagant ismétlőpuska
A fegyver hossza: 1141, szuronnyal 1644 mm
Csőhossz: 720 mm
A fegyver tömege: 3,9, szuronnyal 4,5 kg
A lövedék kezdősebessége: 865 m/sec
Hatásos lőtávolság: 400 m
A tár befogadóképessége: 5 töltény
1944 M 7,62 mm-es Moszin-Nagant ismétlőkarabély
A fegyver hossza: 1020, szuronnyal 1330 mm
Csőhossz: 520 mm
A fegyver tömege: 4,04 kg
A lövedék kezdősebessége: 770 m/sec
Hatásos lőtávolság: 400 m
A tár befogadóképessége: 5 töltény
1928 M 7,62 mm-es DP (Djegtjarjev) golyószóró
A fegyver hossza: 1270 mm
Csőhossz: 605 mm
A fegyver tömege: 9,1 kg
A teli tár tömege: 2,8 kg
A lövedék kezdősebessége: 840 m/sec
Hatásos lőtávolság: 800 m
Gázdugattyús szerkezetű
Töltények dobtárban: 47 db töltény
Gyakorlati tűzgyorsasága: 80 lövés/min.
1933 M 7,62 mm-es TT pisztoly
A fegyver hossza: 195 mm
Csőhossz: 116 mm
A fegyver tömege: 854, töltényekkel együtt 940 g
A lövedék kezdősebessége: 420 m/sec
Hatásos lőtávolság: 30-50 m
A tár befogadóképessége: 8 db töltény
Gyakorlati tűzgyorsaság: 8 lövés 10-15 sec alatt.
1910 M 7,62 mm-es Maxim géppuska
A fegyver tömege állvánnyal: kb. 68 kg
Az állvány tömege: kb. 45 kg
A fegyver tömege hűtővízzel együtt: kb. 23 kg
Csőhossz: 720 mm
A lövedék kezdősebessége: 800 m/sec
Hatásos lőtávolság: 1000-1200 m
Rövid csőhátrasiklásos, reteszelt csövű, vízhűtéses
Lőszeradagolás: 250 töltényes (textil) hevederből
Töltényrakasz tömege töltve: 10,3 kg
Gyakorlati tűzgyorsaság: 250-300 lövés/min.
1943 M 7,62 mm-es Gorjunov géppuska
A fegyver tömege állvánnyal: 40,4 kg
A fegyver hossza: 1150 mm
Csőhossz: 720 mm
A lövedék kezdősebessége: könnyű lövedékkel 865, nehéz lövedékkel 800 m/sec
Hatásos lőtávolság: 1000 m
Gázdugattyús rendszerű, léghűtéses, csőcserével
Lőszeradagolás: 250 töltényes (fém) hevederből
Töltényszakasz tömege töltve: könnyű lövedékű tölténnyel 9,75, nehéz lövedékű tölténnyel 10,25 kg
Gyakorlati tűzgyorsaság: 300 lövés/min.
A magyar fegyveres testületek német, illetve magyar tervezésű fegyverei
M. Kar. 98 k. 7,9 mm-es Mauser karabély
A fegyver hossza: 1107 mm
Csőhossz: 600 mm
A fegyver tömege: 3,9 kg
A lövedékek kezdősebessége: 755 m/sec
Hatásos lőtávolság: 400 m
A tár befogadóképessége: 5 db töltény
1953 M 7,62 mm-es K-1 (Kucher) rendőrségi géppisztoly
A fegyver hossza: 542, kihajtott válltámasszal 827 mm
Csőhossz: 248 mm
A fegyver tömege: teli tárral 3,35 kg
A lövedék kezdősebessége: 500 m/sec
Hatásos lőtávolság: 100 m
Tömegzáras szerkezetű
Az ívtár befogadóképessége: 35 db töltény
Gyakorlati tűzgyorsaság: rövid sorozatokkal 70, hosszú sorozatokkal 100, egyes lövésekkel 30 lövés/min.
48 M 5,6 mm-es FÉG kispuska
A fegyver hossza: 1100 mm
A fegyver tömege: 3 kg
A lövedék kezdősebessége: 305-320 m/sec
Hatásos lőtávolság: 50-100 m
A szovjet hadseregtől zsákmányolt fegyverek
1947 M 7,62 mm-es AK-47 (Kalasnyikov) gépkarabély
A fegyver hossza: tusával 870, behajtott válltámasszal 645 mm
Csőhossz: 415 mm
A fegyver tömege: tele tárral 4,8 kg
A lövedék kezdősebessége: 715 m/sec
Hatásos lőtávolság: 400 m
A tár befogadóképessége: 30 db töltény
Gyakorlati tűzgyorsaság: sorozatlövéssel 100, egyes lövéssel 40 lövés/min.
1947 M 7,62 mm-es SZKSZ (Szimonov) öntöltő karabély
A fegyver hossza: 1020, kihajtott szuronnyal 1260 mm
Csőhossz: 520 mm
A fegyver tömege: 3,85 kg
Hatásos lőtávolság: 400 m
Gázdugattyús rendszerű
Gyakorlati tűzgyorsaság: 35-40 lövés/min.
1947 M 7,62 mm-es RPK (Kalasnyikov) golyószóró
A fegyver hossza: 1040 mm
Csőhossz: 590 mm
A fegyver tömege: 75 töltényes tele tárral 6,8; 40 töltényes tele tárral 5,6 kg
Gázdugattyús rendszerű
A tár befogadóképessége: ívtárral 40, csigatárral 70 db töltény
Gyakorlati tűzgyorsaság: sorozatlövéssel 150, egyes lövéssel 50 lövés/min.
1951 M 9 mm-es Makarov pisztoly
A fegyver hossza: 160 mm
Csőhossz: 93 mm
A fegyver tömege: 730, töltényekkel együtt 810 g
A lövedék kezdősebessége: 315 m/sec
Hatásos lőtávolság: 30-50 m
A tár befogadóképessége: 8 db töltény
Gyakorlati tűzgyorsaság: 30 lövés/min.
1896 M 9 mm-es, vagy 7,62 mm-es Mauser pisztoly
A fegyver hossza: 298, fatokkal válltámasszal szerelve 648 mm
A lövedék kezdősebessége: 480 m/sec
Hatásos lőtávolság: 30-50, válltámasszal 100-140 m
A tár befogadóképessége: 10 db töltény kétsoros, 20 töltényes tár is csatlakoztatható hozzá
1932-ben egy rövid sorozatok lövésére is alkalmas gyorstüzelő változatát alakítottá ki.
(Forrás: Laurenszky Ernő : A forradalom fegyverei - 1956, Magyar Honvédség Oktatási és Kulturális Anyagellátó Központ, 1995)
|