___A szovjet tömb kapcsolatrendszere a román ...___Vissza

A bukaresti Tálkozón jelen volt: Trajcso Kosztov és Vlko Cservenkov a Bolgár Munkáspárt részéről, Rákosi Mátyás, Farkas Mihály és Gerő Ernő a Magyar Dolgozók Pártja képviseletében, Jakub Berman és Aleksander Zawadski Lengyelországból, Andrej Zsdanov, Georgij Malenkov és Mihail Szuszlov (azaz egy nehézsúlyú szovjet csapat, amit az SZKP főideológusa vezetett), Jacques Duclos és Étienne Fajon a Francia Kommunista Párt, Rudolf Slánský, Viliam Široký, Geminder és Baresch a csehszlovák kommunisták küldötteként, Palmiro Togliatti és Pietro Secchia Olaszországból, valamint Gheorghe Gheorghiu-Dej, Laszlo Luka és Ana Pauker Romániából.(1) Az európai kommunisták elitje azért gyûlt össze, hogy „egyhangúlag elfogadjon” egy határozatot(2) a Jugoszláv Kommunista Pártban kialakult helyzetről, és megerősítse, hogy a JKP a kommunista és munkáspártokkal szemben áll.

Ezzel egyidejûleg a bolgár és román pártvezetés felmondta a belgrádi szakszervezeti konvenciót és a Balkáni Ifjúsági Tanácsban való részvételt „politikai hibára”, vagyis arra hivatkozva, hogy „elszigetelik a Szovjetunió és a népi demokráciák egységes frontjához tartozó országok szakszervezeteitől és ifjúsági szervezeteitől országaik szakszervezeteit és ifjúsági szervezeteit”.(3)

Jugoszlávia kizárása nem azt jelentette, hogy az ország feladta volna a szocializmus építését. Ellenkezőleg, folytatta, és az elkövetkezendő évek reformjai ellenére megmaradt annak, aminek John W. Young nevezte: „rendőrállamnak”.(4)

A román fővárosban tartandó találkozó előkészületei közben Moszkva – miután már nyilvánosságra hozta álláspontját – arra kérte a csatlós kommunista pártokat, hogy kövessék a példát, és tegyenek közzé egy-egy nyilatkozatot a történtekről. A nyilatkozatokat eljuttatták a többi európai kommunista párthoz is. Az Országos Levéltárban található iratok között a román állásfoglalás mellett ott olvasható a magyar kommunisták közleménye is.(5)

A román és a magyar szöveg közötti párhuzamok arra utalnak, hogy a két párt vezetői gyakorlatilag egy hiányos szöveget töltöttek ki úgy, hogy az eredmény szinte azonos. Lássunk néhány példát:

A Jugoszláv Kommunista Párt állásfoglalásáról érkező hírek(et)…

mély döbbenettel és felháborodással fogadta a Román Dolgozók Pártja.

felkavarták a Magyar Dolgozók Pártját.

A JKP magatartása…

fenyegető.

téves és veszélyes.

A JKP bûne, hogy…

tagadja a Szovjetunió vezető szerepét.

alábecsüli a Szovjetunió meghatározó és vezető szerepét.

A JKP magatartásának okai:

néhány pártvezető szovjetellenes magatartása hasonló Trockij egykori nézeteihez.

bizonyos vezető jugoszláv aktivisták szovjetellenes magatartásukat és rágalmaikat Trockij táborának fegyvertárából kölcsönözték.

A kommunista párt és a népfront közötti kapcsolat:

a jugoszláv elvtársak hajlanak arra, hogy megtagadják a bolsevik párt Lenin és Sztálin tanításaiban megfogalmazódott történelmi tapasztalatait.

a jugoszláv elvtársak kommunista pártról kialakított álláspontja a párt független és vezető szerepének csorbításához és tagadásához vezet, megkérdőjelezve ezáltal Lenin és Sztálin tanításait a párt vezető szerepéről.

Saját tevékenységükre nézve levonandó következtetések:

a Politikai Bizottság meggyőződése, hogy pártunknak komoly következtetéseket kell levonnia az SZKP Központi Bizottságának leveléből.

a Politikai Bizottság meggyőződése, hogy az SZKP Központi Bizottságának levele meghatározó jelentőségû a magyar kommunista párt politikájára nézve is.

(1)Uo. 1948/24. dosszié, 1. p.

(2)Uo. 23. dosszié, 26–37. p.

(3)Uo. 25. dosszié, 1. p.

(4)John W. Young: Cold War Europe: 1945–1989. A Political History. London1991. E. Arnold 204. p

(5)Országos Levéltár, RKP KB, külkapcsolatok, 1948/29. dosszié, 2., 4., 8–10. p. és 1948/31. dosszié, 1–5. p.


Kérjük írja meg véleményét, javaslatait.
Copyright © 2000 National Széchényi Library 1956 Institute and Oral History Archive
Utolsó módosítás:  2006. szeptember 18. hétfő

Keresés a honlapon