___Nyílt levél a Magyar Köztársaság Országgyűlésének___Vissza
NYÍLT LEVÉL A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG ORSZÁGGYŰLÉSÉNEK KÉPVISELŐIHEZ

Tisztelt Képviselő Asszony, Képviselő Úr !

Az 1956-os Intézet 1990-ben alakult társadalmi szervezetként az 1956-os magyar forradalom és szabadságharc történetének feltárására, dokumentumainak felkutatására és összegyűjtésére, valamint az erről szóló könyvek kiadására. Az Intézet a rendszerváltástól folyamatos állami támogatásban részesült, majd 1995-ben a Magyar Köztársaság Kormánya közalapítvánnyá nyilvánította, hogy közvetlen költségvetési forrásokból is támogassa a megjelölt célokat. A Közalapítványt tudományos Kuratórium irányítja, melynek tagja Bácskai Vera, Beke Kata, Bojtár Endre, Gálszécsy András, Kosáry Domokos, Kovács K. Zoltán, Lakatos István, Mécs Imre, Nagy Ernő, Pomogáts Béla, Szabó Miklós, Vásárhelyi Miklós, Vitányi Iván. Elnöke Kende Péter, az MTA külső tagja. A munkatársak többsége negyven év alatti, és mint közismert, 1999 elejétől a kutatóknak ez a fiatal nemzedéke veszi át az Intézet vezetését.

Az 1956-os Intézet a mai napig több mint 50 kötetet adott ki. Ez évtől saját internetes honlappal rendelkezik, melyen 1998 októberétől elérhető a forradalom és szabadságharcról szóló digitális tananyag, továbbá rövidesen CD-ROM-on jelenteti meg 1956 Enciklopédiáját. Az itt működő Oral History Archívum több mint kilencszáz, a XX. századi magyar történelem szereplőivel készült életútinterjút őriz. Az Intézet rendelkezik Magyarország legnagyobb számítógépes jelenkor-történeti adatbázisával. Az elmúlt évek során számos tudományos konferenciát rendezett, részt vett és részt vesz több nemzetközi hidegháború-történeti kutatási programban, aminek eredményeképpen a jelenkor-történeti kutatás világszerte elismert műhelyévé vált. Az Intézetet választották tudományos partnerül többek között washingtoni, torontói, prágai, varsói és berlini jelenkor-történeti intézetek és kutatóközpontok.

Az 1956-os Intézet Közalapítvány 1998. évben az állami költségvetésből 60 millió Ft támogatásban részesült. Az 1999. évi költségvetés T/325. sz. előterjesztésében az NKÖM I. Általános kulturális kiadás 5. Alapítványok, közalapítványok támogatása cím alatt 73 millió Ft működési kiadást irányozott elő a Közalapítvány részére.

1998. november 20-i dátummal Sasvári Szilárd Fidesz-MPP képviselő, az Országgyűlés Kulturális és Sajtó Bizottsága elnöke T/325/193. számon módosító indítványt nyújtott be, amely a Politikatörténeti Alapítványnak szánt 50 millió és az 1956-os Intézet Közalapítványnak szánt 73 millió Ft megvonásával, XX. századi történeti kutatások címmel egy 123 millió Ft-os alap létrehozását javasolta.

1998. november 19-i dátummal Mádi László (Fidesz-MPP), Csúcs László (FKgP) és Font Sándor (MDF) képviselők T/325/208. számon módosító indítványt nyújtottak be: csökkentsék az 1956-os Intézet Közalapítvány 73 millió Ft-os támogatását 6 millió Ft-ra. 1998. november 25-én az Országgyűlés Kulturális és Sajtó Bizottsága, Költségvetési Bizottsága, valamint Gazdasági Bizottsága ez utóbbi javaslatot fogadta el.

1998. november 4–18. között – a közalapítványok általános átvizsgálása keretében – a Kormányzati Ellenőrzési Iroda (KEI) komplex, mindenre kiterjedő ellenőrzést végzett a Közalapítványnál. A vizsgálat feltárt néhány formai hiányosságot, de semmilyen lényegi szabálytalanságot nem talált – legalább is a Közalapítvány Igazgatóságához 1998. november 20-án a KEI által eljuttatott bizalmas munkaanyag tanúsága szerint. A KEI a jelentés végleges változatának átadását 1998. november 30-ára ígérte, amit azonban nem teljesített. Ezért az Intézet Igazgatósága nem érti, hogy Sasvári Szilárd képviselő, bizottsági elnök mire alapozta azt a sajtóban is közzétett állítását, miszerint a Közalapítványnál „pénzügyi visszaéléseket tártak fel".


Tisztelt Képviselő Úr, Képviselő Asszony !

1990 májusában a szabadon választott magyar Országgyűlés első, egyhangúan elfogadott törvénye leszögezi: a Magyar Köztársaság kötelességének tartja az 1956-os forradalom és szabadságharc emlékének ápolását. Úgy gondoljuk, a magunk eszközeivel ennek érdekében tevékenykedtünk.

A támogatás megvonásával működésünk lehetetlenné válnék. Ezért arra kérjük Önt, hogy amikor szavazatával döntését meghozza, vegye figyelembe az itt leírtakat.


Az 1956-os Intézet Igazgatósága nevében:

Budapest, 1998. november 30.


Rainer M. János
mb. igazgató


Kérjük írja meg véleményét, javaslatait.
Copyright © 2000 National Széchényi Library 1956 Institute and Oral History Archive
Utolsó módosítás:  2006. szeptember 18. hétfő

Keresés a honlapon